Ciało jeźdźca a ćwiczenie łopatki do wewnątrz

Podczas ćwiczenia łopatki do wewnątrz z koniem ogromne znaczenie odgrywa również ciało jeźdźca. To również ono sprawi, że koń w pełni opanuje to ćwiczenie, co wpłynie na jego odpowiednie wyprostowanie, a zarazem skuteczne wyrównanie kontaktu na wodzy zewnętrznej i wewnętrznej. Łopatka do wewnątrz sprawi, że koń będzie w stanie odciążyć przód ciała i przyjąć większy ciężar na tylne kończyny, co wpłynie na elastyczność i giętkość jego sylwetki.

Bardzo ważne, aby podczas takiego ćwiczenia łopatki weszły w drugi ślad, natomiast kończyny przednie pozostawały w pierwszym śladzie. Wtedy to całe ciało konia porusza się po dwóch liniach prostych. Najczęściej w łopatce do wewnątrz pojawiają się 3 ślady (1 ślad – wewnętrzna przednia noga, 2 ślad – zewnętrzna przednia i wewnętrzna tylna noga, 3 ślad – zewnętrzna tylna noga). Na konkursach jeździeckich jest możliwość wykonywania tego ćwiczenia na 4 śladach. Jednak takie możliwości uzyskuje się tylko dzięki jeszcze skuteczniejszym treningom, utrzymania idealnej równowagi z koniem i stopnia zgięcia.

Jak powinno pracować ciało jeźdźca?

– wewnętrzną wodzę powinien napinać i rozluźniać, by koń nie był w stanie się na niej opierać lub zawisnąć. Pozwoli to utrzymać go w idealnej pozycji.

– przykłada wewnętrzną łydkę na wysokości popręgu, co wpływa na właściwe podtrzymanie zgięcia konia w żebrach i wpływa na poprawny ruch naprzód.

– obciąża wewnętrzną kość kulszową, poprzez skuteczne naciskanie na wewnętrzne strzemię, uważając przy tym, aby nie przesunąć ciężaru ciała na zewnątrz, nie załamać się w biodrach.

– biodra i ramiona jeźdźca powinny być ustawione równolegle do bioder i łopatki konia

– za pomocą zewnętrznej wodzy jeździec utrzymuje właściwy kąt 30 stopni odstawienia ciała od śladu

– zadaniem zewnętrznej łydki położonej nad popręgiem jest ochrona wypadania konia zadem.

Stosując się do tych wytycznych każdy jeździec zdobędzie kwalifikacje, aby móc poprawnie ujeżdżać każdego konia, zarówno młodego, jak i już bardziej doświadczonego, wieloletniego. 

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*