Jak dbać o końskie kopyta – Poradnik

Utrzymanie końskich kopyt w kondycji automatycznie przyczynia się do poprawy zdrowia każdego konia. Warto więc zadbać o ich regularną pielęgnację. Ale co ona obejmuje? Jak należy dbać o końskie kopyta? Oto krótkie wyjaśnienie.

1. Sprawdzaj kopyta konia codziennie

Oglądanie kopyt konia każdego dnia pozwoli nam wykryć wszelkie nieprawidłowości, które mogłyby przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia konia. Można to czynić podczas codziennego czyszczenia konia.

2. Czyść kopyta

Dzięki czyszczeniu kopyt zapobiegamy rozwijaniu się pewnych chorób, które mogłyby stanowić poważne zagrożenie dla konia. Zaleca się, aby przed rozpoczęciem każdej jazdy sprawdzić kopyta konia. Ocenia się wtedy, czy w rowku, strzałce bądź w piętce nie pojawiają się pewne kawałki szkła, kamienie bądź inne zanieczyszczenia, które mogłyby uszkodzić kopyto. Sprawdzenie kopyta przed i po jeździe nie zajmuje dużo czasu, a na pewno okazuje się bardzo cenne. Pomocna do czyszczenia końskich kopyt okazuje się kopystka z metalom szpikulcem i sztywną szczotką, dzięki którym udaje się usunąć wszelkie zanieczyszczenia.

3. Oceń zapach i strukturę kopyta

Niezadbane kopyto zaczyna gnić, w wyniku rozprzestrzeniającego się stanu bakteryjnego. W wyniku tego kopyto nieprzyjemnie pachnie i jest miękkie. Gdybyśmy zauważyli takie objawy u naszego konia, musielibyśmy od razu zadziałać. Pomocne w usuwaniu bakterii z kopyt są częste wypady na pastwisko, gdy teren jest suchy bądź pokryty trasą czy śniegiem. Dodatkowo należy zadbać o zapewnienie mu suchej ściółki. Dodatkowo cenne okazują się specjalne preparaty i zabiegi. Bezpieczniejsze jest skontaktowanie się z weterynarzem, który dokładnie oceni stopień zakażenia i przedstawi nam jak najlepsze leczenie konia. Należy tak uczynić także wtedy, gdy do kopyta dostanie się pewne ciało obce, a nie mamy pewności, jak długo się już tam znajduje. Nie wyjmujemy więc sami, lecz zawsze czekamy na weterynarza.

4. Sprawdzaj podkowy

Źle zamontowane podkowy mogą poranić kończyny konia, więc warto je co pewien czas sprawdzać. Szczególnie na samym początku, aby ocenić czy podkowiaki są odpowiednio zagięte, a ostre końce gwoździ właściwie przycięte. W przeciwnym razie dobrze jest wezwać kowala na poprawkę, którego warto wzywać do przeglądu naszego konia minimum co 2 miesiące.

5. Zadbaj o zdrową żywność i dietę

Wysoka jakość końskiego kopyta jest przede wszystkim zależna od ogólnego stanu zdrowia i skutecznej diety. Aby więc nasz koń miał końskie zdrowie, musimy zapewnić mu optymalną dietę, którą będziemy w stanie skonsultować z lekarzem weterynarii. Zostaje ona dobrana do wagi, wzrostu, wieku, płci i poziomu aktywności konia. Gdy już wszystko wiemy, należy zadbać o całkowite zastosowanie się do zaleceń końskiej diety.

Pomocna okaże się jeszcze systematyczna aktywność fizyczna, która pozytywnie wpływa na ich krążenie. Warto więc regularnie trenować z koniem w kłusie i stępie.

6. Unikaj regularnego moczenia, suszenia i błota

Końskie kopyta źle reagują na ciągłe zmiany warunków. Aby więc nie narażać je na ciągłe moczenie i suszenie pomocne okaże się zastosowanie specjalnych preparatów na zewnątrz i spód kopyta, które je ochronią. Dodatkowo unikajmy przebywania na terenie błotnistym, które mogą powodować zakażenia kopyt i ich gnicia.

Zauważyliśmy wiele cennych wskazówek dla właścicieli koni, którzy powinni zadbać również o stan ich kopyt. Gdy nie będą o tym zapominać, to na pewno ich konie będą znajdowały się w świetnej kondycji przez kolejne lata.

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*