Jak dbać o zdrowie konia?

Zdrowie konia powinno być dla jeźdźca najważniejsze. Jak więc można o nie zadbać najlepiej? Okazuje się, że duże doświadczenie w tym zakresie posiadają wieloletni hodowcy koni. To przecież oni przez długi czas mają kontakt z końmi i dokładnie wiedzą, z jakimi chorobami czy urazami się spotykają. Co ważne, potrafią temu odpowiednio przeciwdziałać.

Profilaktyka i dieta

W pierwszej kolejności liczy się poznanie popularnych urazów i chorób, z którymi to konie mogą się spotykać. Dzięki temu można zadbać o zwiększenie ich odporności oraz kondycji, wydolności organizmu. Przyczynia się do tego już pasza, którą regularnie mu zapewniamy. Okazuje się, że konie są przystosowane do ciągłego trawienia małych porcji. W tym celu warto jest zadbać o zapewnienie im większej ilości porcji w ciągu dnia. Najlepsze okażą się dla nich takie pasze, jak: zielonka, siano czy słoma. Dodatkowo warto stosować ziarna zbóż czyli pasze treściwe. Wielkość takich porcji należy uzależnić do wykonywanej pracy przez konia, wymiarów, wieku i temperatury na dworze. Duże znaczenie na zdrowie koni mają produkty bogate w witaminy. Zanim jednak decydujemy się na karmienie konia, to powinniśmy zadbać o jego napojenie. Dzięki temu skutecznie przeciwdziałamy jemy odwodnieniu.

Zdrowe kopyta

Ogromy wpływ na zdrowie konia mają jego kopyta. Kiedy pojawiają się w nich już minimalne uszkodzenia, defekty, to później mogą doprowadzić do wielu poważnych chorób czy schorzeń. W tym celu istotne jest zapewnienie im regularnej, codziennej higieny. Dobrze jest wyczyścić kopyta, szczególnie w obrębie strzałki kopytowej. To sprawi, że przez cały czas będą one zachowywać odpowiednią elastyczność. W tym zakresie pomocne okaże się zastosowanie specjalnych maści, jak i właściwe nawodnienie.

Zdrowy kręgosłup

Prawidłowa sylwetka konia i jego zdrowie również zależy od kondycji jego kręgosłupa. W tym celu należy zapewnić koniu komfortowe siodło, dzięki któremu przenoszony ciężar będzie odpowiednio rozkładany. Nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie wybrać idealne siodło dla konia. I dlatego warto jest skorzystać z pomocy specjalistów, którzy oferują usługę dopasowania siodła do dokładnej budowy anatomicznej konia. Podobny wpływ na zdrowie mogą mieć akcesoria jeździeckie, z którym korzystamy podczas treningów i jazdy konnej.

Wszelkie te działania przyczyniają się do zapewnienia zdrowia i komfortowych warunków dla konia. Pozwala przeciwdziałać pewnym chorobom i schorzeniom. A musimy przyznać, że o wiele lepiej ich unikać, jak i skutecznie przeciwdziałać. Wpłynie to na zdrowe i długie życie konia, na którym szczególnie powinno i nam zależeć.

 

Ukazuje HORSENSE – Odzież jeździecka nr 1 w Polsce!

Koszulka jeździecka i koszulka z koniem dla Ciebie i innych”

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*