Dlaczego koń wyciera ogon i jak temu zapobiegać?

Wszyscy właściciele koni przekonują się o tym, ze uwielbiają się one tarzać, drapać i na różne sposoby pocierać. Decydują się na to nie tylko w stajni, ale również na pastwisku, padoku, na biegalniach. Próbują nowych sytuacji i możliwości. Takie zachowania nie są czymś złym, jeśli nie stanowią dla konia większego zagrożenia. A czasami nawet bardzo przydatne, ponieważ takie tarzanie się jest pewną formą pielęgnacji skóry i sierści konia. Natomiast nadmierne wycieranie ogona u konia sprawia, że zaczynają się pojawiać już małe urazy. Później dochodzi do infekcji, które trudno jest leczyć. Jak można temu przeciwdziałać? W pierwszej kolejności musimy dowiedzieć się, dlaczego koń wyciera ogon.

Czemu koń wyciera sobie ogon:

  • nawyk / nałóg
  • okres rui u klaczy
  • reaguje na schorzenia skóry
  • reaguje na choroby pasożytnicze

Widzimy więc, że przyczyn takiego zachowania konia jest wiele. Musimy więc dowiedzieć się, jak to jest w przypadku naszego konia, co okazuje się przyczyną. Warto więc zastanowić się nad tym czy dbaliśmy o odrobaczanie konia. Okazuje się, ze pewne pasożyty składają swoje jaja w odbycie konia. Jest on później wyrzucany na zewnątrz. To sprawia, że w okolicy odbytu koń czuje świąd, który tym bardziej zachęca go do drapania i zadu i ogona. Druga sprawa to zastanówmy się nad tym czy nie posiadamy konia alergika. Zdarza się, że mają one alergię na ślinę muchówek bądź cierpią na lipcówkę.

Jak skutecznie leczyć konia?

Wielu właścicieli przekonuje się, że czasami w przypadku poważnej alergii bardzo dobre wyniki daje leczenie za pomocą preparatów antyhistaminowych i zastrzyków z kartykosterydami. Natomiast takie leczenie okazuje się o wiele droższe. To sprawia, że czasami decydujemy się na inne rozwiązanie, jak zastosowanie środków owadobójczych, którymi spryskujemy ciało konia. Dzięki temu chronimy go przed owadami, na które jest uczulone.

Pamiętajmy: Czasami konie obcierają ogon w wyniku problemów psychicznych. Jeśli więc chcemy temu skutecznie przeciwdziałać, powinniśmy im zapewnić regularną pielęgnację oraz profilaktykę zdrowotną. Nie zaniedbujmy koni również pod względem odpowiedniego odżywiania i regularnego odrobaczania. A w ramach pielęgnacji skóry oraz sierści konia można jeszcze zastosować specjalne olejki i maści, które zmniejszają bądź eliminują swędzenie.

 

Chętnie podpowiada Horsense

„Moda i odzież jeździecka dla każdego”

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*