Do pielęgnacji konia

Mogłoby się wydawać, że pielęgnacja konia jest dość skomplikowana. Jeśli jednak dokładnie się temu przyjrzymy, to dojdziemy do innych wniosków. Może i nam przysporzyć wiele radości, a zarazem sprawić, że nasz koń będzie o wiele lepiej przygotowany każdego dnia. Jego pielęgnacja ma również istotny wpływ na stan zdrowia, więc również i tą kwestię powinniśmy brać pod uwagę. Takie zabiegi pielęgnacyjne warto przeprowadzać każdego dnia, dzięki czemu zadbamy o jego całe ciało. Jest to jednak możliwe, jeśli jesteśmy wyposażeni w odpowiednie narzędzia do czyszczenia konia. Jakie akcesoria warto wykorzystać do pielęgnacji konia? Poznajmy pewne z nich.

Iglak

Pełni rolę szczotki do skutecznego czesania konia. Umożliwia oczyszczenie sierści z różnych zanieczyszczeń, a zarazem pozwala odklejać pewne włosy sklejone ze sobą od potu.

Twarda szczota

Pozwala delikatnie oczyścić sierść konia, szczególnie przed błotem czy piaskiem. Taką formę czyszczenia warto jest zapewniać koniom po każdym treningu i zawodach jeździeckich. Szczotkowanie odbywa się zawsze zgodnie z położeniem włosia. Zaczynamy więc od łba z lewej strony i kończymy na zadzie konia.

Szczoteczka do ogona

Kolejny przykład szczotki dla konia, która przydaje się do zbierania zanieczyszczeń w końskim ogonie. Szczotkowanie powinno być bardzo delikatne, aby nie dochodziło do wyszarpania włosia.

Miękka szczoteczka

Rodzaj szczotki przeznaczonej do zastosowania, jeśli w sierści konia pojawiają się jeszcze pewne zanieczyszczenia po zastosowaniu zgrzebła.

Zgrzebło

Czyści zlepioną sierść konia, usuwa wypadającą sierść. Najlepsze możliwości zapewnia zgrzebło gumowe i metalowe. Warto posiadać je oba, ponieważ zgrzebło metalowe służy nam do oczyszczenia większych powierzchni, natomiast zgrzębło gumowe świetnie sprawdza się do czyszczenia delikatniejszych miejsc ciała konia (łopatki, kręgosłup).

Grzebień do grzywy

Aby grzywa konia zawsze prezentowała się odpowiednio, to dobrze jest zadbać o usunięcie z niej słomy oraz innych zanieczyszczeń.

Kopystka

Służy do czyszczenia kopyt konia, na co warto decydować się każdego dnia.

Akcesoria pielęgnacyjne dla konia

  • miękkie ściereczki – sprawdzają się o oczyszczenia okolic intymnych i pyska konia. Nie należy jednak stosować tych samych ściereczek do tych dwóch zadań.
  • środki pielęgnacyjne – specjalne środki wykorzystywane do pielęgnacji kopyt i sierści wierzchowca. Przyczyniają się do zwiększenia kondycji sierści i kopyt konia, jak i ochronę przed czynnikami mechanicznymi, środowiskowymi.

Tak wiele cennych narzędzi warto jest posiadać do skutecznej pielęgnacji koni. Poza tym pamiętajmy o tym, aby również i cały sprzęt jeździecki był nienagannie czysty. To wszystko sprawi, że nasz wierzchowiec będzie posiadał prawdziwie końskie zdrowe. Ochronimy go przed wieloma schorzeniami i kontuzjami. Zarazem poprawimy jego samopoczucie i relacje, które z nim utrzymujemy.

 

Podpowiada HORSENSE – producent mody jeździeciej

Ubrania jeździeckie w idealnym stanie”

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*