Jak konie mogą sobie radzić z muchami?

Muchy w okresie letnim to nie tylko zmora człowieka, ale również naszych ukochanych koni. Spotykają się z nimi, gdy wychodzą na pastwisko skupiać trawę. Już tam pojawiają się muchy, jak i inne owady, które uprzykrzają im życie. Najczęściej siadają na konia w miejsca, które są dla nich bezpieczne. Koń nie jest w stanie poradzić sobie z ich odgonieniem. Muchy przez to pojawiają się na ich uszach, oczach, chrapach i podbrzuszu. Co moglibyśmy uczynić, aby skutecznie uchronić nasze konie przed muchami? Dobrze byłoby tutaj zadbać o skuteczne odpędzanie much i innych owadów. Ale jak?

Muchy na pastwisku

Konie wychodzący na pastwisko chcą doświadczyć wypoczynku i relaksu. Na pewno nie przyczyniają się do niego muchy. Najlepiej, jeśli wypuszczamy je na pastwisko wcześnie rano bądź późnym wieczorem. Wtedy temperatura na zewnątrz okazuje się niższa. Komfortowa dla konia okazuje się jeszcze specjalne lekka derka przeciw owadom oraz siatkowa maska. Czasami jednak nie chcemy zasłaniać koniom oczy i dlatego dobrze byłoby zapewnić im nauszniki, dzięki czemu muchy nie będą denerwować konia już w takim czułym miejscu.

Muchy w stajni

Stajnia to ważne miejsce, w którym konie przebywają dość sporą ilość czasu. I najlepiej, aby w nich również odpoczywały na wysokim poziomie. W tym celu zaleca się zastosowanie specjalnych i bezpiecznych środków przeciw owadom. Spryskuje się sufit i ściany stajni, dzięki czemu muchy już nie pojawiają się w stajni na dobre. Dużą pomoc w tym kierunku stanowią jeszcze lampy przeciw owadom, które można również zostawiać zapalone przez cały dzień. Ich światło jest delikatne i przez to mało denerwujące dla konia.

Jak jeszcze walczyć z muchami?

Muchy często przylegają do konia, który jest brudny. I dlatego należy pamiętać o jego dokładnym czyszczeniu, jak i sprzątaniu odchodów na pastwisku. Gdy w stajni będzie codziennie pojawiać się świeża wyściółka, to prawdopodobieństwo wystąpienia tam much okaże się o wiele niższe. Dobrze jest jeszcze zapewnić koniom kąpiel po każdym wysiłku fizycznym, treningu. W celu odstraszenia much można jeszcze czasami do jedzenia dodawać koniom czosnek, ale tutaj musimy być już bardziej ostrożni. Okazuje się, że zbyt długie spożywanie czosnku negatywnie wpływa na zdrowie konia. Jest jeszcze możliwość przygotowania pewnych roztworów z octem, które także pozwalają odstraszyć owady od naszych koni.

Poznaliśmy różnorodne sposoby na odganianie much i innych owadów w pobliżu naszych koni, dzięki czemu czują się one bardziej komfortowo. Są jeszcze mniej narażone na różne choroby, które są często przenoszone przez muchy.

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*