Jak lepiej jeździć konno i na zawodach jeździeckich?

Jazda konna dla wielu z nas okazuje się przyjemnością. Już dzieci mają możliwość z niej korzystać i dzięki temu dbać o swój kręgosłup, jak i poprawiać swoje samopoczucie. Właśnie takie są założenia hipotermii, która zyskuje na popularności w Polsce już od kilkunastu lat. Powstały nawet specjalne ośrodki i stajnie, w których to dzieci mają sposobność przyjeżdżać, jak i zapewniać sobie wycieczki z końmi. Ale konie to zwierzęta, które są wykorzystywane również na zawodach. To właśnie szczególnie na nich jeźdźcy zastanawiają się nad tym, jak mogliby jeździć konno lepiej. Czy jest na to jakaś złota reguła? Poznajmy kilka cennych wskazówek, dzięki którym poprawimy swoją jazdę konną.

1. Odpowiednia postawa jeźdźca

Już sam jeździec poprzez swoją prawidłową postawę jest w stanie zadecydować o jakości jazdy konnej. Dodatkowo na jego postawę zwracają uwagę sędziowie zawodów jeździeckich, takich jak Grand Prix. Co to za właściwa postawa jeźdźca? Mamy tutaj na myśli podstawione nadgarstki, proste plecy, palce do konia, pięta w dół i ściągnięte łopatki. Dzięki temu można liczyć na uzyskanie wyższej oceny.

2. Koncentracja przez cały czas

Jeździec powinien zadbać o utrzymywanie z koniem jak najlepszych relacji. Nie powinien przejmować się otoczeniem, lecz na koniu i zadaniu, które jest przed nimi. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie uniknąć różnorodne błędy. Pomocne jest wyobrażenie sobie, że nie widzimy obok nikogo innego, tylko My i nasz Koń.

3. Poprawna zmiana nogi w kłusie

Dość duże znaczenie odgrywa to dla sędziów zawodów jeździeckich. Jeźdźcy muszą więc dbać o to, aby każdy przejazd został zrealizowany na odpowiedniej nodze.

4. Nie bij konia

Na zawodach jeźdźcy powinni być znani z jak najlepszej opieki konia. Źle są oceniani jeźdźcy, którzy leją swoje konie, posługując się batem. Wodze na koniu powinny być minimalnie naprężone. Dzięki temu o wiele łatwiej jest zachęcić konia do konkretnych rzeczy.

5. Poprawnie oddychaj

Jeździec powinien się rozluźnić, ponieważ tylko dzięki temu pozytywnie wpłynie na swojego konia. Zły rytm serca, emocje są w stanie negatywnie odbić się na koniu.

6. Uśmiech przede wszystkim

Mogłoby to wydawać się dziwne, ale różnorodne badania i statystyki potwierdzają, że o wiele lepiej są oceniani jeźdźcy uśmiechnięci. Tak to jakoś jest, że łatwiej jest nam dobrze oceniać osoby, które są radosne. Na pewno na pozytywne nastawienie jeźdźca wpłynie odpowiednia koszulka jeździecka i inne ubrania jeździeckie. Im będzie lepiej wyglądał, tym automatycznie uzna, że jest lepiej przygotowany do zawodów. A minimalna pewność siebie podczas takich zmagań jest potrzebna.

7. Wyjeżdżaj narożniki

Dobrze jest zadbać na początku o równe i energiczne tempo jazdy po pierwszym śladzie. Po dojściu do narożnika należy przejść do półparady.

Gdy stosujemy te cenne wskazówki to zapewne o wiele łatwiej jest nam poprawić wyniki na kolejnych zawodach jeździeckich. Zostały one opracowane na podstawie wieloletniego doświadczenia najlepszych jeźdźców. Możliwe, że już niedługo i Ty będziesz się do nich zaliczał. Życzymy Ci powodzenia!

 

Poradnik przygotowała marka Horsense

„Najlepszy sklep z ubraniami jeździeckimi

 

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*