Maści koni – część 1

Wiedza na temat koni, ich pochodzenia, rasy, a zarazem zachowania, budowy ciała wydaje się być dość rozległa. To powinno zachęcać szczególnie początkujących jeźdźców, aby odnajdywać się w takich tematach coraz częściej. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie im zrozumieć konie, a zarazem lepiej z nimi współpracować podczas treningów i zawodów. Warto zauważyć na samym początku, że konie są różnej maści. Występują maści koni podstawowe, jak i bardziej zaawansowane.

Ocenia się, że dzikie konie posiadały jeden kolor maści skóry. Wynikał on przede wszystkim z pory roku, jak i miejsca bytowania. Natomiast pojawienie się innych maści jest prawdopodobieństwem zmiany naturalnego środowiska koni, udomowieniem ich w stajni bądź nienaturalną selekcją w hodowlach. Na maść konia wpływa również genetyka. Przyjrzyjmy się temu tematowi jeszcze bliżej.

Jak genetyka wpływa na maść konia?

Genetyka ma dość duży wpływ na kolor sierści konia, jego ogona i grzywy. Te najpopularniejsze maści konia (kara, gniada, siwa, izabelowata, tarantowata, bułana) wynikają z odpowiednich układów genów. Występują również inne układy, które mają wpływ na to czy koń jest maści białej bądź srokatej. Kolor sierści konia zależy od ilości pigmentu, który występuje w skórze. Oznacza to, że siwa maść konia to tak naprawdę wynik braku umaszczenia. To tak naprawdę brak pigmentu w skórze przyczynił się do pojawienia białej sierści.

W przypadku źrebiąt widać pewną przemianę z maści gniadej, karej bądź kasztanowatej na coraz jaśniejszą. Pewne zmiany wynikają także z okresowej wymiany sierści. Zdarza się, że pewne konie posiadają jasne odmiany na głowie bądź nogach. Są to tak zwane” latarnie, gwiazdki, żabi pysk, piętki, koronki, skarpetki i wiele innych. Stanowią one ciekawy dodatek w sierści konia i pozostają już do końca życia. Występują także konie wzbogacone o ciemną pręgę wzdłuż kręgosłupa i ocenia się, że to pewna pozostałość po danych koniach.

Rodzaje maści konia:

– podstawowe – siwe, kare, gniade, kasztanowate

– wzory białej sierści – srokate, dereszowate, tarantowate

– rozjaśnione – izabelowate, perłowe, kare przydymione, jelenie, bułane, kremowe przydymione, srebrne, szampańskie

 

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*