Maści konia – część 3

Wszystkie konie cechują się odpowiednim umaszczeniem, która zazwyczaj ocenia ich rasę. Właściwe rozpoznanie maści konia dla wielu okazuje się dość dużym utrudnieniem. Poznajmy więc kolejne rodzaje maści konia, tym razem srebrna, bułana i szampańska. W poprzednim artykule „Maści koni część 2 – podstawowe i rozjaśnione” zwróciliśmy uwagę na podstawowe rodzaje maści konia. Poniżej ukazujemy umaszczenie bardziej zaawansowane.

1. Maść srebrna

To rzadko spotykane umaszczenie konia wynikające z działania genu Silver w skórze konia. Najczęściej jest spotykane u kuców szetlandzkich.

Rodzaje:

– maść gniada srebrna – sierść konia w kolorze brązowym bez żadnych zmian, grzywa i ogon w kolorze białym bądź biało-brązowym. Sierść jest podpalana na nogach do koloru czekoladowego.

– maść kara srebrna – sierść konia w kolorze rozjaśnionym do czekoladowego, natomiast ogon i grzywa w odcieni biało-brązowym bądź białym.

2. Maść bułana

Jej podłożem okazuje się maść gniada, przez co sierść konia jest w kolorze żółtawopłowym bądź w połączeniu kawy z mlekiem. Grzywa i ogon konia okazują się czarne, w odcieniu ciemniejszym od pozostałej sierści na ciele.

Rodzaje:

– jasnobułana – sierść w kolorze jasnożółtawym, czasami z połyskiem

– wilczata – sierść z połączeniem czarnych włosów na lędźwiach, grzbiecie, po bokach i na zadzie

– czerwonobułana – jej podłożem jest maść kasztanowata, więc sierść konia posiada kolor maści bułanej. Głowa i nogi konia są rude, natomiast szyja beżoworuda

– myszata – jej podłożem jest maść kara, więc szyja i kłoda konia są w kolorze szaro popielatym. Natomiast głowa i nogi okazują się ciemniejsze

– ciemnomyszata – sierść w kolorze ciemnoszarym

– jasnomyszata – sierść w kolorze jasnopopielatym

3. Szampańskie

Umaszczenie spotykane bardzo rzadko o kuni, podobnie jak umaszczenie srebrne. Konie maści szampańskiej posiadają w skórze gen Champagne, w wyniku którego skóra jest koloru szaro-różowego. Oczy takich koni zmieniają się z wiekiem, od niebieskich do zielonych i brązowych.

Rodzaje:

– klasyczna szampańska – sierść w kolorze kawoszarym, lecz ogon i grzywa bardziej rudawe

– złotoszampańska – sierść w kolorze złotym, ogon i grzywa w odcieniu jaśniejszym

– bursztynowoszampańska – sierść w kolorze złotobrązowym, lecz ogon i grzywa ciemniejsze

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*