Mycie konia poprzez kąpiel

Chętnie dbamy o konie, ponieważ dzięki temu udaje się nam utrzymywać z nimi o wiele lepsze relacje. I co również ważne, dbamy o ich stan zdrowia. Właściciele stajni zdają sobie z tego szczególną sprawę, a przynajmniej powinni. Jak więc można dbać o konia poprzez jego regularną kąpiel? Przyjrzyjmy się temu, jak takie czyszczenie konia ma znaczenie.

Okazuje się, że podczas treningów, jak i codziennej jazdy koń brudzi się na różne sposoby. Wpływ tutaj ma kurz, ziemia, jak i wiele innych czynników. To sprawia, że już po kilku wzmożonych dniach bądź tygodniu skóra konia nie prezentuje się ciekawie. I właśnie wtedy należałoby zadbać o dokładne czyszczenie konia poprzez kąpiel. W tym kierunku można pozwolić sobie o zainstalowanie zewnętrznej myjki obok stajni. Następnie łatwiej jest zadbać o to, aby wszystkie konie były czyste i pachnące. Przecież, gdy koń jest brudny to nie tylko odstrasza nas, ale zarazem przyciąga sporą ilość niebezpiecznych owadów. Jeśli więc decydujemy się na dokładne czyszczenie konia, to dodatkowo dbamy o jego zdrowie.

Podczas takiej kąpieli konia warto jest posiadać odpowiednią gąbkę, mydło, szczotki, wiaderko, jak i ściągacze. Już takie wyposażenie sprawia, że kąpiel konia okazuje się dla nas o wiele łatwiejsza.

Pamiętajmy: Dokładne czyszczenie konia okazuje się łatwiejsze, jeśli przyzwyczajamy go do tej czynności już od jak najmłodszych lat.

Kiedy już doszliśmy do myjki, to warto jest w pobliżu spokojnie przywiązać konia. W innym wypadku można go po prostu utrzymać na uwięzie. Na początku polewamy konia łagodnym strumieniem. Dzięki temu nie przestraszymy konia, lecz będziemy mogli go przyzwyczaić do dalszej kąpieli. Możliwe, że koń będzie w takim momencie robił ósemki, czyli kręcił się wokoło myjki i strumienia wody. Natomiast nie musimy się tym przejmować. Przecież my dbamy o to, aby stosując szczotkę, wyszorować wszystkie boki konia, jego zad, szyję, brzuch i nogi. A na samym końcu skupiamy się na wyczyszczeniu grzyby i ogona. W efekcie końcowym wystarczy spłukać konia, jak i zadbać o jego dokładne czyszczenie.

W taki sposób odbywa się mycie konia, aż do następnego razu. Oczywiście należy liczyć się z tym, że konie lubią się nawet wytarzać. Ale mimo wszystko po męczącym treningu czy upalnym dniu taka kąpiel dla konia okaże się czymś wspaniałym. Wystarczy, że wczujemy się w jego położenie. A dzięki temu łatwiej będzie nam pamiętać o regularnym czyszczeniu konia.

Podczas kąpieli warto przyglądać się skórze konia, jak i kopytom. Dzięki temu będziemy mogli dostrzec czy nie jest ranny. Dodatkowo ocenimy czy kopyta nie powinny zostać poprawione. Regularnie myjąc konia łatwiej jest nam zadbać o jego stan zdrowia, ponieważ wcześnie wykryjemy różne zagrożenia. Gdybyśmy nie dbali o konia, to czasami wbity kawałek szkła w kopycie może wpłynąć na pojawienie się pewnych infekcji i bakterii. O wiele lepiej jest chronić konia przed takimi sytuacjami.

 

Takich cennych wskazówek udziela Sklep Jeździecki Horsense

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*