Nawiązanie więzi z koniem

Więź jeźdźca z koniem okazuje się niemal najważniejsza. Tak naprawdę od niej zależy, jak koń będzie się zachowywał podczas treningu i zawodów. Każdy doświadczony jeździec dba więc o to, aby utrzymywać ze swoim koniem jak najlepsze relacje. Na samym początku należy spokojnie zapoznać się z danym koniem, za każdym razem podchodzić do niego bardzo spokojnie, bez zbędnych i odstraszających ruchów czy słów. Pewne konie mają swój temperament bądź są strachliwe, więc należy je odpowiednio wyczuć.

Jazda konna a więź z koniem

W drugiem etapie warto pozwolić sobie na samotne wyjazdy z koniem. One pozwalają jeźdźcu nabrać jeszcze większego przekonania do konia. I podobnie koń nabiera podczas takiej jazdy większego zaufania do swojego nowego Pana. Na samym początek takie wyjazdy należy organizować również z innymi końmi i jeźdźcami. Dzięki temu koń nie wystraszy się samego jeźdźca. Poczuje się pewniej, kiedy zauważy, że wybiera się na wspólną wycieczkę z większą grupą koni i osób. Najczęściej polecane są wyjazdy z trójce bądź w parach. Należy jednak pamiętać, aby prowadzącym okazał się zawsze koń wzbudzający autorytet w stadzie. Dopiero z czasem będzie możliwość wprowadzenia pewnych zmian, podczas wyjazdu. Konia należy nauczyć iść na samym początku, w środku, jak i na samym końcu. Wiele koni nie potrafi iść jako ostatni w zastępie, więc należy poświęcić im w tym kierunku więcej uwagi.

Doświadczenie i relacje wypracowane w terenie przydadzą się podczas dalszych treningów. Koń będzie również bardziej doświadczony i lepiej sobie radził z różnymi sytuacjami. Na przykład nie wystraszy się, gdy ktoś machnie ręką z widowni podczas zawodów bądź w jego pobliżu pojawi się nadlatujący papier czy reklamówka. Koń będą z jeźdźcem ma pewność, że jest bezpieczny.

Natomiast bezpieczeństwo jeźdźca jest również uzależnione od tego, jaką odzież posiada. Im wyższa jakość, tym komfort związany z treningiem jest wyższy. Dodatkowo najlepsza odzież jeździecka może mieć pozytywne przełożenie na wyniki w zawodach jeździeckich. Informuje o tym producent mody jeździeckiej Horsense, któremu zaufało już tysiące jeźdźców w Europie.

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*