Odwodnienie i przegrzanie konia zimą

Okres zimowy nie wydaje się być dla koni najłatwiejszym, ponieważ szczególnie w nim są narażeni na przegrzanie organizmu. Wynika to przede wszystkim z niskiej temperatury, zimowej pogody, jak i zachwianej gospodarki organizmu konia. Jak więc zapobiegać przegrzaniu i odwodnieniu konia w okresie zimowym?

1. Zapobiegaj przegrzaniu konia

Trzeba przyznać, że konie cechują się dużą masą ciała, w porównaniu z ludzką. Generują więc duże ilości ciepła. Natomiast rozgrzanie konia staje się możliwe dopiero po pewnym czasie. Natomiast, jeśli już uzyska odpowiednią temperaturę, to mamy pewność, że utrzyma ją na dłuższy czas. Zimowa pora roku na pewno przyczynia się do zmniejszenia się tego okresu, kiedy to dochodzi do schłodzeniu organizmu konia.

Aby więc zapewnić mu stałą temperaturę, należy wybierać się z koniem na wielogodzinne wypasy. Nie należy brać pod uwagę temperatury na zewnątrz, lecz zawsze zapewnić koniom taką rozrywkę, a zarazem receptę na zdrowie. Gdyby przyjrzeć się bliżej przyrodzie, to konie w naturze przebywają na zewnątrz cały dzień, są więc świetnie przystosowane do niskich temperatur. Aby konie po takim wybiegu nie doznawali zbyt dużego szoku termicznego w stajni, należy zadbać o ustawienie w niej odpowiedniej temperatury.

2. Odwodnienie konia

Podczas organizowania treningu dla konia w okresie zimowym warto przygotować pewne ćwiczenia. One pozwolą rozgrzać różne partie mięśni ciała konia, co wpłynie na podniesienie się jego temperatury. Dzięki temu zwiększyć się długość czasu na całkowite ochłodzenie się organizmu konia. Nie można doprowadzić do tego, aby jego ciało ochładzało się zbyt szybko. W tym celu warto po treningu nałożyć koniowi derkę, nawet na siodło, najlepiej po ostatnim kłusie. Nie chcemy przecież, aby koń zatrzymał nadmiar ciepła na skórze, ponieważ przez to mógłby się zbytnio pocić.

Aby koń był w pełni sił należy go codziennie zaopatrywać w odpowiednią ilość wody. Poziom wody w jego organizmie jest szczególnie ważny, ponieważ pozwala na utrzymywanie się właściwej temperatury ciała.

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*