Opieka nad koniem – po treningu zimą

W okresie zimowym codzienne treningi dla konia odgrywają istotne znaczenie. Właśnie one pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę jego organizmu. Aby do schłodzenia ciała konia doszło jak najpóźniej warto wykorzystać tak zwaną „derkę”, którą można nakładać na konia po zakończonym treningu. Wystarczy ją nasunąć na zad, a nawet na siodło. Pozwoli to na przykrycie najbardziej wrażliwych na temperaturę punktów konia.

Derka dla konia

Pozwala ona na zapewnienie koniowi właściwe powrót do wyjściowej temperatury ciała. Taka temperatura przyczyni się następnie do normalnego funkcjonowania wszystkich mięśni. Wszelkie produkty przemiany materii z mięśni i utrzymanie standardowego poziomu pH staje się możliwe dopiero po pewnym czasie. Wiele tak naprawdę zależy od długości trwania treningu, jak i jego intensywności.

Kiedy rozsiodłaliśmy już konia w stacji, to derkę nakładamy na całe ciało i uważamy, aby nie spadła. Nie nakładamy jednak tej derki na cały dzień, ponieważ wtedy koń mógłby się przegrzać i zacząć pocić. Zdejmujemy więc derkę, gdy koń uzyskał już właściwą temperaturę swojego ciała. Inaczej należy się zachować w przypadku koni pozbawionych naturalnej zimowej ochrony, golonych na zimę. Wobec nich derkę stosuje się tylko podczas treningów. Natomiast już po odstawieniu do stajni można im zdjąć, ponieważ te konie będą mogły szybko uzyskać swoją naturalną temperaturę ciała.

Natomiast, aby jeździec był również dobrze wyposażony w okresie zimowym, powinien zaopatrzyć się w ciepłą odzież jeździecką. Sklep internetowy Horsense oferuje bogaty asortyment, który spełni oczekiwania każdego jeźdźca.

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*