Polskie rasy koni część 2

Polska to piękny kraj, w którym odbywały się hodowle różnorodnych koni. Cześć z nich stosowana była w rolnictwie, przy kopalniach. Natomiast pozostałe sprawdzały się w jeździeckie, do skoków, ujeżdżania, jak i wyścigów. Każda rasa kryje za sobą pewną historię. Kilka podstawowych ras koni występujących w Polsce opisaliśmy w artykule „Polskie rasy koni część 1”. Poniżej przedstawiamy kolejne 3 popularne rasy koni, które występowały i nadal pojawiają się w naszym kraju.

Koń małopolski

Konie w pełni eleganckie, a zarazem wytrzymałe. Tak w skrócie można je opisać. Wykorzystywano je do rekreacji, jak i wielu dyscyplin jeździeckich, jak sportowe rajdy konne, skoki czy ujeżdżenia. Cechowały się wysoką wszechstronnością. Przyjrzyjmy się ich wyglądowi. Konie małopolskie posiadały budowę suchą i średnią, a głowę szlachetną i małą. Ich szyja okazała się ładnie uformowana, długa. Łopatki natomiast były czasami strome. Konie te często miały problem z wadami kończyn ze względu na ich budowę i ustawienie. Wzrost tych koni wynosił od 158-165 cm. Były różnorodnej maści.

Koń wielkopolski

Konie specjalnie stosowane w celach sportowych, do: skoków, ujeżdżania i powożenia. Ich hodowla odbywała się w takich miastach polskich, jak: Sieraków, Gniezno i Starogard. Aktualnie hodowla odbywa się w hodowlach państwowych, np. w Posadowie, Racocie, Liskach, Mieczownicy oraz w wielu prywatnych hodowlach. Jak wyglądały te konie? Posiadały suchą i szlachetną głowę, długie łopatki, prawidłową i dobrze osadzoną szyję, zwięzłą kłodę i dobrze umięśniony zad. Same kończyny okazały się solidne, a pęciny dość długie. Koń uzyskiwał wysokość od 165 cm w górę. Występują w wszystkich rodzajach maści podstawowej (gniada, kara, kasztanowata).

Koń śląski

Konie historyczne, których hodowla została podtrzymana po II wojnie światowej. Odbywało się to poprze dolewanie krwi koni oldenburskich do hodowli. Stosowano je najczęściej przy kopalniach oraz w rolnictwie. Dzięki temu były tak chętnie stosowane na Śląsku. Konie śląskie okazują się masywne i proporcjonalne. Posiadają głowę ciężką i kościstą, duże i wyraźne ganasze, mocną i długą szyję, prosty i szeroki zad oraz kończyny o szerokich nadpęciach. Ich wzrost wynosił od 160-170 cm. Były maści ciemnogniadej, gniadej, skarogniadej, karej i siwej.

Tak oto udało się nam poznać popularne polskie rady koni, które utrzymują się w naszym kraju do dziś!

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*