Jakie są popularne choroby koni?

Koń może chorować i również to powinniśmy brać pod uwagę. Później jego leczenie często okazuje się długotrwałe i kosztowne. Warto więc przeciwdziałać takim chorobom. Staje się to możliwe, jeśli pod wieloma względami zapewniamy koniom profesjonalną opiekę. Gwarantujemy im bezpieczne i higieniczne warunki w stajni. Dostarczamy im smacznych posiłków, wody, a zarazem dbamy o pielęgnację ich skóry, sierści i kopyt. To wszystko sprawia, że nasz wierzchowiec za każdym razem jest czysty i dobrze odżywiony. Prawdopodobieństwo zachorowania staje się wtedy o wiele niższe i również to powinno okazać się właścicieli i opiekunów koni bardzo zachęcające. Mimo wszystko poznajmy najczęstsze choroby, z którymi to spotykają się konie.

Choroby koni:

Biegunka

Najczęściej wynika ze źle dobranej diety, nieodpowiedniej paszy. Przyczyniają się do niej także pasożyty w układzie pokarmowym, infekcje oraz zły stan zębów konia. Kiedy więc koń ma styczność z biegunkami, to powinniśmy jak najszybciej zareagować i skontaktować się z weterynarzem, który zadba o jego przebadanie i odrobaczenie. Następnie oceniamy i poprawiamy jakość karmy (wzbogaconej o błonnik oraz witaminy), a zarazem jeszcze lepiej dbamy o stan uzębienia konia. Pozwoli to zapobiegać nawracającym biegunkom.

Grypa

Popularna infekcja wirusowa, którą konie zarażają się kropelkowo. Cechuje się takimi objawami, jak: osłabienie, brak apetytu, kaszel, gorączka. Chronimy konia przed zachorowaniem na grypę, jeśli nie wystawiamy go na różnice temperatur.

Odparzenia od siodła

w miejscu nacisku siodła koń zaczyna posiadać ciężko gojące się rany. Najczęściej wynikają ze źle dobranego siodła bądź brak jego nałożenia czy braku czyszczenia. Podczas powstania takich odparzeń należy zrobić przerwę od jazdy konnej, w celu zagojenia się ran. Dobrze jest również ocenić czy wybraliśmy dla konia idealne siodło.

Anemia

Cechuje się brakiem bądź zmniejszonym do minimum apetytu, osłabieniem i słabą kondycją. Przyczyną anemii u konia to zazwyczaj: pasożyty w układzie pokarmowym, duży stres i źle dobrana dieta. Najlepsze wskazówki w tym zakresie gwarantuje weterynarz, który dobiera odpowiednią dietę i specjalne dodatki paszowe.

Pamiętajmy: Nigdy nie powinniśmy decydować się na samodzielne leczenie konia, jeśli poważnie choruje. W takim wypadku powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do odpowiedniego weterynarza, który udzieli nam fachowej pomocy.

 

Zachęca HORSENSE – sklep internetowy z odzieżą jeździecką

Thirt z koniem + koszulka jeździecka na treningi i do stajni”

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*