Potykający się koń – jak mu pomóc?

Konie, które w pełni nie mogą poradzić sobie z zachowaniem odpowiedniej sylwetki i równowagi często się potykają. Czasami zdarza się tak podczas jazdy, więc aby się nie przewrócić koń wyrywa wodze i pracuje szyją. Natomiast sam jeździec jest wtedy narażony na poważny upadek. Co jest więc przyczyną takiego upadku konia i jak należy temu przeciwdziałać?

Przyczyny potknięć konia

Już samo zmęczenie jest często przyczyną pewnych potknięć konia, co wydaje się czymś normalnym. Ale w innych sytuacjach potykanie się to sygnał, że koń ma poważny problem, który negatywnie wpływa na jego stan zdrowotny. Do najważniejszych przyczyn potknięć konia zalicza się słabe przygotowanie szkoleniowe bądź jego budowa fizyczna. Natomiast młode konia potykają się w wyniku braku doświadczenia i nieostrożności. Podczas treningu jeźdźcy muszą zwrócić koniowi uwagę na wysoką jakość wykonywanych ćwiczeń. Ich powtarzanie przyczynia się do rozwinięcia kondycji zwierzęcia. Natomiast same ćwiczenia warto również urozmaicać, aby nie nudzić konia ciągle tymi samymi zestawami ćwiczeń.

Inne przyczyny potknięcia konia:

1. Nieodpowiednia budowa ciała

Wyższy zad od kłębu narzuca koniowi większy ciężar ciała podczas ruchu. Rozwiązaniem na odzyskanie równowagi jest dodatkowy ciężar z przodu. Cenne jest również dodatkowe szkolenie wzmacniające zad konia. Odbywa się to poprzez naukę przenoszenia ciężaru na zad, co umożliwia podstawienie.

2. Budowa kopyt

Dłuższa przednia część kopyta łatwo i szybko zahacza się o ziemię i jest przyczyną wielu potknięć konia. Wyeliminowanie takiego problemu staje się możliwe dzięki regularnym wizytom u kowala.

3. Ból

Koń na początku stara się sam radzić sobie z bólem, poprzez krótkie i szybkie kroki. Przyczyną może okazać się ropień w kopycie bądź jego nieodpowiednie podbicie, zagwożdżenie.

4. Jeździec

Nieodpowiednia waga jeźdźca oraz jego pozycja są również przyczyną potknięć konia. Konie radzą sobie z jeźdźcami ważącymi blisko 20% ich wagi. Dodatkowym utrudnieniem dla konia są jeźdźcy, którzy zbytnio pochylają się do przodu, ponieważ obciążają w ten sposób przednie kończyny konia. Każdy jeździec powinien więc zadba o przejście szkolenia związanego z prawidłową jazdą na koniu, a podczas treningu unikać wszelkich zagrożeń dla konia, które mogłyby pojawić się na drodze. Cennym zabezpieczeniem dla jeźdźca okaże się również kaska na głowie, chroniący przed skutkami upadku z konia.

Aby dokładnie dowiedzieć się, co jest przyczyną potknięć naszego konia, musimy zgłosić się do weterynarza, trenera i kowala.

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*