Jak powinno przebiegać lonżowanie konia

Trenowanie konia nie jest możliwe bez zastosowania lonżowania. To przecież dopiero takie ćwiczenie jest w stanie nauczyć konia odpowiedniego posłuszeństwa. Natomiast same treningi związane z lonżowaniem powinny zostać przeprowadzone z pewną dozą ostrożności. Jeźdźcy powinni wiedzieć, że lonżowanie ma dość duży wpływ na nadwyrężenie ścięgien, mięśni i stawów konia. Jak więc powinno wyglądać lonżowanie? Zajmijmy się tym po kolei.

1. Widoczne sygnały dla konia

Jeździec powinien dążyć do tego, aby coraz lepiej komunikować się z danym koniem, którego ma zamiar uczyć coraz to nowych rzeczy. Warto więc podczas lonżowania również stworzyć cenne sygnały. Korzystając z lonży jeździec ma przecież możliwość wpływania na pysk konia. Natomiast bat stanowi tutaj dodatkową pomoc. Warto takie sygnały zrównoważyć, ponieważ nie chcemy wystraszyć konia bądź zachęcić go do tego, aby wykonywał dziwne ruchy, obciążające stawy i mięśnie.

2. Zostań skutecznym przewodnikiem

Koń obserwuje wszystkie zachowania swojego jeźdźca, więc dobrze jest w kontakcie z nim zachowywać dokładności i precyzję. Dzięki temu nauka prawidłowego kłusa, stepa, lonżowania i jazdy okaże się już coraz prostsze. Na początku, w celu utrzymania lepszego kontaktu z koniem, warto ćwiczyć bez zastosowania lonży.

3. Odpowiednio wykorzystaj lonże

Rozpoczynamy pracę z zastosowaniem lonży od kłusa bądź stepa. Do galopu przechodzimy dopiero po pewnym czasie. Podczas rozgrzewki warto jest zastosować luźny czambon (kawałek rzemienia z 2 kółkami metalowymi mocowany do części potylicznej). Jego skrócenie pozwala na wypracowanie u konia lepszej pracy nad zadem i grzbietem. Gdy koń po kilku tygodniach jest już rozluźniony podczas takich treningów na lonży, to warto przejść do kolejnego poziomu. Angażujemy u niego już inne partie mięśni, na przykład z zastosowaniem lonży cavaletti.

4. Komfort konia

Koń powinien czuć się jak najlepiej w towarzystwie jeźdźca. Będzie to możliwe, jeśli zapewni mu się odpowiednie wyposażenie do lonżowania. Po pierwsze lonże powinno przypiąć się do kółek wędzidłowych, zgodnie z kierunkiem ruchu. Dobrze jest unikać tutaj wykorzystania mostka, który tak naprawdę stanowi zagrożenie dla podniebienia konia. Z podobnymi odczuciami spotyka się koń, który ma nieprawidłowo przypiętą lonżę.

Podsumowanie: Trening konia to wyzwanie, które na początku nie wydaje się takie proste. Natomiast z czasem lonżowanie sprawia, że uczymy konia coraz większego posłuszeństwa. Dobrze jest jednak zadbać o właściwe przygotowanie do takich treningów, aby nie obciążać konia, zapewnić mu komfortowe warunki. A dzięki temu również efekty takiej pracy będą o wiele lepsze.

 

Dzieli się z Wami Horsense – producent odzieży jeździeckiej

„Bluzy i ubrania jeździeckie dla Was”

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*