Praca rąk jeźdźca

Każdy jeździec podczas jazdy konnej musi pracować nad swoimi rękoma. Odgrywają one dość istotne, ponieważ to dzięki nim udaje się utrzymać równowagę i zachęcić konia do odpowiedniego działania. Jak więc jeździec mógłby zadbać o jakość pracy swoich rąk?

Wielu początkujących jeźdźców zbytnio angażują ręce podczas jazdy konnej. Dopiero później uczą się, aby o wiele rzadziej używać ręce, a bardziej wykorzystywać nogi i dosiad. Dalsze trening uczą jeźdźca wykorzystania rąk w celu oparcia się konia na wędzidle bądź w celu jego wygięcia. Jak można jeszcze zadbać o pracę rąk jeźdźca?

1. Lekki i stały kontakt z koniem

Jeździec nigdy nie powinien prowadzić ciężkiej i sztywnej jazdy, wywierając mocną presję na koński pysk. O wiele lepsze rezultaty przyniesie lekka jazda, która będzie się cechowała również prostym otwieraniem i zamykaniem się łokci, które będą podążać za końską głową. Ręce mają razem z wodzami tworzyć pewną jedność, więc warto zadbać o zmniejszenie napięcia między nimi.

Poświęć minimum kilkanaście treningów na pracę rąk. Dzięki temu jeździec dba o odpowiednie zachowanie się rąk podczas jazdy stępem, kłusem czy robiąc zmiany kierunków, kółka i ósemki. Należy wtedy zadbać o to, aby żadna wodza nie dotykała końskiej szyi.

2. Wyluzuj ręce

Pewni jeźdźcy mają problemy z zaciągniętymi i ostro działającymi rękoma, często w wyniki emocji. Zaleca się im, aby wodza przechodziła od góry dłoni i dociskamy ją za pomocą kciuka u góry. Trzymając tak wodze jeździec nie ma szansy na wywieranie mocnego nacisku. Następnie należy ćwiczyć poruszanie się z taką wodzą podczas wielu różnych końskich chodów.

3. Nieodpowiednie nadgarstki

Zła linia łokcia jeźdźca wynika zazwyczaj z niższego położenia dłoni. Jeździec wtedy niepotrzebnie zgina nadgarstki w dół bądź wygina do wewnątrz. Pomocne okazuje się usztywnienie nadgarstków, aby znajdowały się równolegle do naszego przedramienia.

4. Niezależne ręce

Dłonie jeźdźca powinny poruszać się w zależności od zachowania się konia. Warto więc pracować nad prawidłowym utrzymaniem rąk w jednym poziomie, równolegle do siebie. I co ważne, dobrze, aby zawsze pozostawały w jednym miejscu.

5. Zbyt szerokie dłonie

Podczas jazdy konnej należy unikać odrywania łokci od ciała. Dzięki temu nasz kontakt z ciałem konia jest bardziej stabilny. Pomocne okazuje się trzymanie wędzidła wraz z wodzami.

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*