Prawidłowe ćwiczenia i jazda na młodych koniach

Jeździec powinien dbać o utrzymanie jak najlepszych relacji z koniem, jeśli chce, aby na treningu uzyskiwał coraz lepsze wyniki. W tym celu wielu jeźdźców stara się rozmawiać ze swoimi końmi, głaskać je, karmić. Już takie czynności sprawiają, że jeździec utrzymuje coraz lepsze relacje z koniem. A ma to ogromne znaczenie w przypadku młodego konia, który jest w stanie pozytywnie zapamiętać swoje jeźdźca i chętnie brać z nim udział w różnych zawodach i konkursach jeździeckich.

1. Najczęstszą przyczyną problemów z młodymi końmi jest nieuwaga jeźdźca podczas wykonywania ćwiczeń. Jeźdźcy tacy zbyt często decydują się na powtarzalność ćwiczeń. Również ich przewidywalność sprawia, że z czasem zwierze się nudzi. W konsekwencji koń może się nawet potykać i zrobić sobie krzywdę. Pomocą okazuje się urozmaicanie jazd, a zarazem stawianie przed koniem nowych ćwiczeń, wyzwań, zadań.

2. Kolejnym utrudnieniem w jeździe na młodym koniu jest zła ocena jeźdźca oczami konia. Gdy koń nie uważa jeźdźca za dowódcę i lidera, nie ma do niego zaufania, to automatycznie rozglądają się wokół siebie, nie kierują uwagi na własne nogi i szukają odpowiedniego bezpieczeństwa. Zadaniem jeźdźca w tym momencie polega na poprawieniu swojej oceny względem konia, poprzez skuteczne opiekowanie się nim, zwracanie się w pozytywnym tonie i zapewnienie mu jedzenia. Po pewnym czasie koń nabierze do niego coraz większego przekonania. Natomiast podczas ćwiczeń jeździec musi pokazać, że jest konsekwentny.

Jak rozpoznać, kiedy nasz koń ma problem?

Również młode konie spotykają się z problemem potykania się. Dzieje się tak, ponieważ koń nie zauważa przeszkód, nierówności terenu, regularnie o coś zahacza. Przez to koń ma później poważne problemy z odzyskiwaniem równowagi po takim potknięciu. Kiedy zauważamy u naszego konia takie problemy, to jak najszybciej powinniśmy dowiedzieć się, jak je wyeliminować.

Pisaliśmy o tym na naszym blogu, w artykule „Potykający się koń – jak mu pomóc?” 

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*