Problemy podczas ćwiczeń z koniem

Jeździec podczas pracy z koniem jest w stanie spotkać się z pewnymi problemami. Mogą one stanowić zagrożenie dla niego samego, jak i konia. Warto więc dowiedzieć się, jak należy rozwiązać poszczególne problemy podczas ćwiczeń z koniem.

1. Skrócenie wykroku

Problem konia polega tutaj na krótki i urywanych krokach. Zazwyczaj zachowuje się tak, gdy brakuje mu pewnego działania od strony jeźdźca bądź się usztywnił. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się wyprostowanie konia i jazda do przodu. Po krótkiej jeździe decydujemy się na ponowne powtórzenie ćwiczenia. Na pewno zachęcimy tym konia do właściwego zachowania się podczas kolejnych prób.

2. Za duże zgięcie

Problem konia związany jest ze zbyt dużym zgięciem. Dzieje się tak najczęściej, gdy jeździec zbyt mocno działa na konia wewnętrzną wodzą i mało korzysta z zewnętrznej wodzy. To przecież na zewnętrznej wodzy ma być oparty koń, a wewnętrzna ma na celu korygowanie błędnych zgięć. Zbyt duże zgięcia automatycznie przyczyniają się podążania tylnych kończyn tak, jak przednie. Także szyja konia nie znajduje się w odpowiednim miejscu, ponieważ jest zgięta zbyt mocno, natomiast sama głowa pojawia się za bardzo na zewnętrznej stronie.

Rozwiązaniem tego problemu okazuje się mocniejsze napięcie zewnętrznej wodzy, minimalnie odpuszczając wewnętrzną wodzę. Pomocne okaże się mocniejsze przyłożenie wewnętrznej łydki, w celu zgięcia konia w kłodzie, a nie tylko u szyi.

3. Wypadanie łopatką

Problem ten występuje, gdy jeździec za mocno zgina konia u szyi za pomocą wewnętrznej wodzy, natomiast zbyt małą siłą podpiera jego postawę z wykorzystaniem wewnętrznej łydki. Innym powodem okazuje się za mały kontakt na zewnętrznej wodzy bądź całkowity brak kontaktu.

Rozwiązaniem wypadania łopatki jest możliwe dzięki zmniejszeniu stopnia ustawienia konia do wewnątrz poprzez jego wcześniejsze wyprostowanie. Dzięki temu koń poprawia równowagę na wewnętrznej wodzy i właśnie wtedy decydujemy się na jego ponowne zgięcie. Czynimy to poprzez zwiększenie działania wewnętrznej łydki i zewnętrznej wodzy. Takie równe ustawienie powinniśmy utrzymywać przez całe ćwiczenie z koniem, które wykonujemy.

4. Wpadanie zadem na ścianę

Problem ten polega na pozostawienie przednich kończyn konia w tyle. Jeździec nie zadbał tutaj o ich przesunięcie na drugi ślad.

Rozwiązaniem okazuje się wyjechanie z koła i pozwolenie koniowi, aby jego przód zszedł z pierwszego śladu. Następnie jeździec prosi o ruch boczny wzdłuż ogrodzenia ujeżdżalni. Należy zadbać o to, aby wewnętrzna przednia kończyna znajdowała się po wewnętrznej stronie śladu. Dzięki temu te tylne kończyny będą już pozostawały na pierwszym śladzie.

Filmik ukazuje, jak rozwiązać problemy podczas ćwiczeń z koniem:

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*