Czy słyszeliście o placówce Polskiej Akademii Nauk w Popielnie?

„Dzikie konie to jedne z najbardziej społecznych zwierząt. Stopień złożoności w obrębie ich struktury społecznej jest niezwykły. Ich relacje społeczne i jasno określona hierarchia społeczna wynikają z faktu, że bardzo dobrze się znają. Wciąż nie rozumiemy wszystkich niuansów w ich zachowaniach czy przyczyn niektórych zachowań. Równie ważne jest to, że, badając dzikie konie, możemy dowiedzieć się o wielu społecznych potrzebach ich udomowionych kuzynów. Musimy je bacznie obserwować.”

J.F. Kirkpatrick, Into the wind : wild horses of North America

Czy słyszeliście o placówce Polskiej Akademii Nauk w Popielnie? Położone jest ono w centrum Puszczy Piskiej, na półwyspie otoczonym czterema jeziorami – Bełdany, Mikołajskie, Śniardwy i Wartołty. Ten malowniczo położony rezerwat zlokalizowano na zalesionym obszarze o powierzchni 1620 ha . Właśnie tam możecie spotkać konika polskiego który jest jedyną rodzimą, prymitywną rasą koni wywodzącą się z bezpośrednio od dzikich koni czyli tarpanów.

W rezerwacie koniki utrzymywane są w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Ingerencja człowieka jest ograniczona do minimum. Koniki przebywają cały rok na wolności. Są doskonale dostosowane do środowiska o czym świadczy fakt iż dożywają późnego wieku, nierzadko 30 i więcej lat. Konie żyją w tabunach. Na czele każdego tabunu stoi ogier, przewodząc grupie kilku klaczy i ich potomstwu.

Przy Stacji Badawczej PAN w Popielnie działa Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej.
Istnieje tu również ekspozycja muzealna gdzie zgromadzono materiały i eksponaty prezentujące dorobek Stacji.

Po więcej informacji na ten temat rezerwatu , samego konika polskiego żyjącego w rezerwacie oraz stajni Stacji Pan , a także atrakcji jakie tam na was czekają odsyłamy was na str www Popielna: www.popielno.pl

Źródło: http://popielno.pl/koniki-polskie/

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*