Jak uczyć konia przez habituację?

Nauka konia okazuje się ważna dla właścicieli i jeźdźców. To przecież dzięki niej o wiele łatwiej się z nimi współpracuje. Ukazaliśmy już dwa ciekawe artykuły o tym, jak odbywa się „Nauka konia przez naśladowanie” i „Nauka konia przez imprinting„. Zachęcamy również do ich przeczytania. Tym razem zwrócimy uwagę na to, jak wygląda nauka konia przez habituację. Co to w ogóle oznacza? Okazuje się, że habituacja to pewnego rodzaju odczulenia konia i oswojenia go z czymś. Powtarzamy pewne niegroźne dla niego bodźce, które skłaniają go do konkretnych zachowań. Zdarza się, że konie obawiają się nowości, pewnych kolorów czy hałasu. Do tego wszystkiego należy ich spokojnie przyzwyczajać. Liczy się tutaj proces poznawczy. Na początku konie zazwyczaj reagują panicznym zachowaniem. Natomiast z czasem przyzwyczajają się i ich wcześniejsze uczucia i reakcje nie występują.

Z ludźmi jest podobnie. Na początku może nam przeszkadzać mieszkanie w pobliżu dworca kolejowego. Denerwuje nas wtedy dźwięk każdego pociągu. Natomiast z czasem w ogóle tego nie zauważamy. I właśnie tak samo jest również u koni.

Do czego koń się przyzwyczaja:

  • do noszenia sprzętu jeździeckiego
  • do kontaktu z człowiekiem
  • do kontaktu z wodą
  • do spokojnego zachowania w stajni
  • do wykonywania poleceń jeźdźca
  • dobrego nastawienia do weterynarza i kowala

Widzimy, że w swoim życiu muszą przyzwyczajać do wielu różnych sytuacji, rzeczy i osób. Czasami zajmuje im to mniej lub więcej czasu. To tylko uczy, aby do każdego konia podchodzić w sposób indywidualny. Dzięki temu uda się wychwycić, jakie jeszcze szkolenie należy mu tutaj zapewnić.

Habituacja odzieży jeździeckiej

Jeźdźcy również muszą przejść przez ten proces uczenia się. A odbywa się on szczególnie wtedy, gdy zaopatrują się w pewne ubrania jeździeckie. Jest ich wiele na rynku. Natomiast największym zainteresowaniem jeźdźców są koszulki i bluzy oraz inne ubrania wykonane z najwyższej jakości materiału. Są w stanie poświęcić więcej środków na taki cel, ponieważ w takich ubraniach czują się o wiele lepiej.

Spójrzcie, jak ten koń jest odczulany na polewanie wodą głowy: 

 

 

Podpowiada Producent odzieży Horsense

„Prowadzimy sklep internetowy z odzieżą jeździecką”

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*