Jak uczyć konia przez imprinting?

Aby koń nabywał nowych umiejętności, to już od jak najmłodszych lat musi być poddawany konkretnemu szkoleniu. Jest wiele możliwości na naukę konia. Wspominaliśmy już o tym, jak odbywa się „Nauka konia przez naśladowanie„. Tym razem chcemy zająć się taką techniką, jak imprinting. Co możemy o niej powiedzieć? Imprinting oznacza wdrukowanie bądź wpojenie u konia pewnych wzorców. I odbywa się to u niego w bardzo wcześnie po narodzinach. Oznacza to, że nauka ta nie sprawdza się już w przypadku dorosłych koni. We wczesnym etapie życia konia należy mu zakodować pewne informacje i dzięki temu zachęcić go do konkretnego działania.

Odpowiednie podejście do konia

Już sami trenerzy, jak i inne osoby dbające o konie w stajni, swoim podejściem do nich mogą bardzo wiele uzyskać na przyszłość. Okazuje się, że konie poddane dobrej opiece rozwijają się o wiele lepiej. Później chętniej współpracują, są mniej buntownicze. A dziej się tak, ponieważ nabierają większego zaufania do ludzi i konkretnych osób. Warto więc, aby już koń po urodzeniu miał jak najlepsze wsparcie od weterynarza, właściciela, a później utrzymywać jak najlepszy kontakt z matką.

Wieź źrebaka z matką okazuje się tutaj bardzo istotna. Dzięki niej koń zaczyna się pod wieloma względami rozwijać. Oczywiście należy później z czasem starać się przekonać takiego konia do człowieka. Ale odbywa się to w późniejszym czasie, na przykład, gdy posiada 2 lata. O wiele łatwiej wtedy takie źrebie współpracuje z jeźdźcem. A wynika to z wcześniejszej hodowli, którą mu zapewniliśmy.

Czy oznacza to, że przez 2 lata człowiek nie ma żadnej styczności ze źrebakiem?

Oczywiście, że nie. Już po urodzeniu powinno się je głaskać i uczyć ustępowania od nacisku. Następnie można zachęcić je do podawania nóg, jak i uczyć uległości do pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. Takiego młodego konia uczy się zaufania do człowieka, co sprawia, że nie podgryza, nie jest nastawiony buntowniczo, a dodatkowo przybliża się do człowieka.

Poniżej ukazujemy filmik, który zwraca uwagę na technikę nauki konia znaną pod pojęciem „imprintingu”. Zachęcamy do oglądania:

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*