Jak ważne elektrolity dla koni?

Wzrost temperatury na zewnątrz. Pełnia lata i intensywne treningi na świeżym powietrzu. To wszystko sprawia, że konie są jeszcze bardziej narażone na odwodnienie. I właśnie dlatego w celu obniżenia jego temperatury ciała warto jest zapewnić mu odpowiednią ilość elektrolitów. Podczas treningów w takich warunkach pot paruje u konia bardzo szybko, co zaburza proces chłodzenia jego ciała. Z organizmu konia automatycznie uciekają ważne elektrolity i dlatego dobrze byłoby zadbać o ich uzupełnienie. W przeciwnym razie ich niedobór przyczynia się do nieprawidłowego ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia rytmu serca i bólu mięśni. Koń pozbawiony ważnych elektrolitów dodatkowo nie jest skoncentrowany i ma złe samopoczucie. Trenowanie z nim okazuje się wtedy o wiele trudniejsze. Dobrze jest więc temu skutecznie przeciwdziałać.

Co zrobić, gdy koń traci elektrolity?

Do utraty elektrolitów przyczyniają się różne czynniki, jak intensywny trening, stres, pogoda, kolka, krwotok, biegunka czy choroby zakaźne. Jeśli więc chcemy dbać o jak najlepszy stan zdrowia i kondycję konia, to dobrze byłoby zapewnić mu zapas elektrolitów. Konie nie zaliczają się przecież do zwierząt, które gromadzą zapasy jonów,, które w razie różnych sytuacji mogliby wykorzystać. Ocenia się, że każdego dnia koń traci nawet do 100 gramów elektrolitów (soli mineralnych). Ale w przypadku wzmożonego treningu taka utrata elektrolitów wynosi nawet blisko 500 gram. Co można więc uczynić, aby nadrobić takie straty. Skutecznym rozwiązaniem okazują się suplementy i preparaty elektrolitowe. Ale jak należy je podawać?

Kiedy i jak stosować elektrolity?

Najlepiej podawać takie dawki elektrolitów po zakończonym treningu bądź zawodach, w przeciągu 1 godziny. Dzięki temu czas regeneracji konia okaże się o wiele krótszy. Specjalny roztwór elektrolitów stosuje się także w przypadku koni rajdowych. Stosuje się go już w bramkach weterynaryjnych. Podczas zapewnienia koniom takich suplementów dobrze jest zapewnić im stały dostęp do wody. Odpowiedni preparat będzie pozytywnie oddziaływał na organizm konia, jeśli tylko zostanie on jeszcze odpowiednio nawodniony.

Jakie elektrolity wybrać dla konia?

Najlepiej, aby preparat z elektrolitami umożliwiał przygotowanie roztworu o charakterze zwykłych płynów ustrojowych. Dzięki temu spożycie takich elektrolitów przez konia nie będzie stanowiło żadnej trudności. Do wyboru są na rynku specjalne płyny i saszetki do rozpuszczenia w wodzie. Jeśli dany preparat posiada zbyt słonawy smak, to można zadbać o jego osłodzenia, poprzez zastosowanie soku owocowego. Najważniejsze, abyśmy nie zapominali o zapewnieniu koniowi odpowiedniej ilości wody do picia po zaaplikowaniu elektrolitów.

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*