Jak ważne znakowanie koni?

Oznaczenia koni są coraz częściej stosowane. Dzieje się tak, ponieważ ma to skutecznie przeciwdziałać ich kradzieży. Dawniej szlachcice dokładnie znali swoje konie i bez problemu byli w stanie zauważyć, że znajdują one u innego sąsiada. Natomiast aktualnie okazuje się to o wiele trudniejsze. Dlaczego? Po pierwsze występuje więcej rodzajów koni. Po drugie nie zawsze właściciele dobrze znają wszystkie swoje konie. Po trzecie szukamy dodatkowego sposobu na ochronę swojego stada. I to sprawia, że interesuje nas znakowanie koni. Jakie są na to sposoby.

1. Chipowanie konia czyli identyfikacja elektroniczna

To jedna z najskuteczniejszych metod znakowania koni. Dodatkowo pozwala na uzyskanie paszportu dla konia, gdy chcemy zadbać o jego legalny transport za granicę. Taki czym składa się z 15-cyfrowego kodu, który występuje również na paszporcie. Chipowanie odbywa się poprzez szybki i bezbolesny zabieg, którzy przypomina zwykły zastrzyk. Posiada on rozmiar 12x2mm, więc jest bardzo mały. Wstrzykuje się go do więzadła karkowego bądź domięśniowo na głębokości 3-4 cm.

2. Wymrożenia

Zabieg ten ma na celu pozostawienie pewnego znaku na ciele konia. Niska temperatura w ciekłym azocie przyczynia się do zniszczenia komórek produkujących barwnik w danym miejscu u konia. Dzięki temu uzyskuje się sierść o białym umaszczeniu i pozostaje już na stałe. Za każdym razem sierść odrasta na biało. Ocenia się jednak, że zabieg ten oszpeca w pewnym stopniu konie i nie zawsze zaleca się jego zastosowanie. Wystarczy spojrzeć na konie jeździeckie, które najczęściej są chipowane.

3. Palenia

To dawna i jeszcze nadal stosowana metoda znakowania koni. Zabieg ten, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, okazuje się bolesny. Pewne kraje starają się bronić tej metody znakowania, na podstawie wieloletniej tradycji. Właściciele tworzą specjalny znak, który jest palony, a następnie za pomocą odpowiedniego sprzętu jest ogrzewany i nadawany koniom w odpowiednim miejscu. Takie wypalanie odbywa się najczęściej na kłodzie, barku, lewym udzie, a rzadziej na szyi.

4. Palenie kopyta

Zdarza się jeszcze, że właściciele bądź hodowcy oznaczają konia za pomocą piętna na kopycie. Natomiast takie oznaczenie jest mało trwałe, a na pewno bolesne dla konia. To tylko powinno stanowić zachętę, aby rezygnować z zastosowania takiej metody znakowania koni.

Ciekawostka: Innym sposobem na znakowanie konia mogłoby okazać się jego tatuowanie. Ale przyznamy, że metoda ta nie jest powszechna i ogólnie przyjęta.

Jak traktować znakowanie koni?

Mogłoby wydawać się, że takie znakowanie koni jest egoistyczne ze strony właściciela bądź hodowcy. Okazuje się jednak, że dzięki temu udaje się je zabezpieczyć przed kradzieżą, a zarazem właściwie oznakować daną rasę koni. Oczywiście najbardziej polecane jest tutaj znakowanie jak najmniej inwazyjne dla konia. A takim nowoczesnym okazuje się wyżej wspomniane chipowanie.

 

Podpowiada Horsense – producent odzieży jeździeckiej

„Bluzy i koszulki jeździeckie dla Was”

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*