Jak wybrać idealne wędzidło dla konia?

Idealne wyposażenie dla konia, takie jak siodło i wędzidło do ogłowia to podstawa. Trzeba przyznać, że przekonuje się o tym każdy jeździec. Głównym zadaniem wędzidła jest oddziaływanie na kąty pyska, podniebienie konia, język i bezzębną krawędź żuchwy. Wędzidło pełni więc rolę kiełzna. Na rynku jeździeckim pojawiają się różne wędzidła, różniące się grubością, kształtem, ostrością, sposobem działania i rodzajem przekroju. Przez to tak ważny okazuje się zakup wędzidła, który będzie dopasowany do konia i pozwoli na jego odpowiednie kontrolowanie.

1. Długość wędzidła

Długość wędzidła powinna równać się długości pyska konia. Przez to na rynku dostępne są wędzidła od 9.5-11.5 cm dla mniejszych koni i od 12.5-15 cm dla dużych koni. Mierzenie wędzidła odbywa się między jego pierścieniami, gdzie zaczepia się wodze. Krótkie wędzidło przyczynia się do stałego uciskania kątów końskiego pyska, więc na pewno nie okazuje się dla niego komfortowe. Natomiast zbyt duże wędzidło automatycznie traci stabilność i przesuwa się w obie strony, co zachęca konia do otwierania pyska. Należy pamiętać, aby wędzidło podwójnie łamane było o 5 mm krótsze od idealnie dobranego wędzidła pojedynczo łamanego.

2. Grubość wędzidła

Dostępne są wędzidła o różnej grubości, cieńsze i grubsze. Te drugie działają delikatniej na konia, natomiast te drugie ostrzej. Zastosowanie lżejszego wędzidła polega się w przypadku młodego konia. Cięższe wędzidło pasuje dla koni, które chciałyby się nim bawić z wykorzystaniem języka.

3. Grubość zewnętrznych krawędzi wędzidła

Zewnętrzna krawędź mierzona przy kątach pyska powinna wynosić dla kuców 1 cm, natomiast dla dużych koni 1.4 cm. Tak idealnie dopasowane wędzidło na pewno przyczyni się do jego zaakceptowania przez konia i właściwego przeżuwania.

4. Zmiana wędzidła

Jeździec czasami powinien zmienić u swojego konia wędzidło, zastosować inny materiał bądź rodzaj. Zdarza się, że pewne konie są bardziej przyzwyczajone do wędzidła metalowego, natomiast inne do gumowego. Najczęściej stosowane okazują się wędzidła pojedynczo i podwójnie łamane. Dobrze jest zadbać o to, aby posiadały właściwe wygięcia, odpowiednią długość ogniw i średnicę.

Widać więc, że podczas poszukiwania najlepszego wędzidła dla konia należy uwzględnić wiele parametrów. Ale to właśnie dzięki nim zadowolimy naszego konia, a zarazem zapewnimy mu odpowiednie warunki do pracy.

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*