Jak wybrać ogłowie dla konia? Nachrapnik – część 4

Ogłowie to wyposażenie, które szykuje się dla każdego konia. Jakie są dostępne ogłowia na rynku i które z nich są szczególnie cenne dla konia. Przygotowaliśmy już kilka artykułów ukazujących ogłowie dla konia. Poniżej przedstawiamy Nachrapnik.

Nachrapnik meksykański

Pełni rolę nachrapnika krzyżowego, ponieważ złożony jest z 2 skrzyżowanych pasków znajdujących się na poziomie nosa. Połączone są za pomocą skórzanej rozety. Nachrapnik ten gwarantuje koniowi swobodne oddychanie i to sprawia, że jest wykorzystywany przez profesjonalistów podczas zawodów jeździeckich. Dużą rolę w jego użytkowaniu odgrywa zapięcie górnych pasków na dwa palce pod kością jarzmową.

Nachrapnik polski / angielski

Najbardziej popularny nachrapnik stosowany w naszym kraju, choć nie tylko. Cechuje się gruszą oraz szerszą częścią nosową. Jest łagodniejszy od nachrapnika hanowerskiego. Nachrapnik angielski jest położony 2 palce poniżej kości jarzmowych konia. To sprawia, że nie uciska on grzebienia twarzowego.

Nachrapnik hanowerski

Rodzaj nachrapnik mocno oddziałujący na konia, gdyż naciska wrażliwą część jego nosa. Ogranicza on możliwość otwierania pyska przez konia. Ważny jest pasek nosowy, który nie powinien naciska na wędzidło, a jest to możliwe, gdy zachowuje on odpowiednią długość. Poprawnie zapięty nachrapnik hanowerski posiada 2 palce odstępu pod szczęką a zapięciem. Natomiast sam pasek na nosie położony jest około 4 palce nad chrapami.

Nachrapnik kombinowany

Pełni rolę rozbudowanego nachrapnika hanowerskiego połączonego ze standardowym nachrapnikiem angielskim. Słabiej oddziałuje od nachrapnika hanowerskiego.

Pozostałe elementy ogłowia konia:

wodze – na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wodzy konia. Wykonane są z różnych materiałów, o różnej długości i szerokości.

naczółek – ozdobna część ogłowia dostępna w wielu wersjach. Różnią się one wykończeniem i kształtem.

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*