Jak wybrać ogłowie dla konia? Ogłowie bezwędzidłowe część 3

Treningi z koniem, zawody i ćwiczenia stają się o wiele łatwiejsze, jeśli w pełni dbamy o jego wyposażenie. Jednym elementem wyposażenia konia jest ogłowie. Poznajmy kolejny zestaw popularnego ogłowia stosowanego przez mniej i bardziej doświadczonych jeźdźców.

Ogłowie bezwędzidłowe:

1. Hackamore

Ogłowie bezwędzidłowe oddziałujące na potylicę, podbródek i grzbiet nosa konia. Polecany szczególnie dla koni uczestniczących w skokach na wysokim poziomie. Stanowi skuteczną alternatywę dla standardowego ogłowia wędzidłowego w celu ochrony końskiego kopyta. Nieodpowiednie użycie hackamore negatywnie oddziałuje na konia, o czym powinni pamiętać mniej doświadczeni jeźdźcy. Wyróżniamy hackamore dźwigniowe i krzyżowe.

2. Nachrapnik

Jego zadanie polega na wyrównaniu ustawiania górnej i dolnej szczęki konia. Dzięki temu nacisk wywierany na wędzidło rozmieszcza się na grzbiet nosa. Nachrapnik nie powinien być nałożony za ciasno i zbyt luźno. Wyróżniamy nachrapniki ze względu na: rodzaj wodzy (parciane, gumowe, skórzane, ze stoperami, gumowo-skórzane)

3. Bosal

Bardzo podobny do hackamore, posiada owalny kształt i formę plecionego ze skóry pierścienia. Położony powinien być luźno na głowie konia, na podobnej wysokości co nachrapnik. Tuż pod żuchwą konia zapina się powód (linkę) obciążoną za pomocą pierścienia. Dzięki temu część nosowa jest położona powyżej kości nosowej.

Pamiętaj: Ogłowie konia powinno być dostosowane do jego możliwości, a zarazem zadań, które razem z nim wykonujemy. Inne ogłowie szykujemy dla konia sprawdzającego się w agroturystyce, który jest dostępny na krótkie przejazdy. Natomiast bardziej profesjonalne ogłowie wykorzystuje się dla koni uczestniczących w zawodach jeździeckich. Dodatkowo koń musi w pełni zaakceptować ogłowie. Czasami na pewien rodzaj ogłowia jest nadwrażliwy, natomiast inny rodzaj jest przez niego bardziej akceptowalny. 

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*