Jak wykonać zwrot na przodzie?

Podczas treningu z koniem, jak i zwykłej jazdy bardzo ważne okazują się zwroty. To ćwiczenie, które warto opanować jak najszybciej. Dzięki temu nauczymy konia właściwie kontrolować swoim zadem i przodem. Takie ćwiczenie pozwala jeszcze uwrażliwić konia na działanie łydki i wodzy. Jak więc zadbać o poprawne wykonanie zwrotu na przodzie?

Po pierwsze jeździec powinien zadbać o jazdę na środku siodła. Następnie liczy się prosta linia ciała jeźdźca. Lewa łydka powinna delikatnie spoczywać po boku konia, natomiast wodze powinny zachowywać z koniem minimalny kontakt. Łydkę przeciwną nie powinniśmy przykładać do boku konia.

Co oznacza lekki kontakt z koniem za pomocą wodzy?

Wodze powinniśmy trzymać w taki sposób, aby odczuwać koniec wodzy. W konsekwencji jeździec trzymając wodze powinien czuć wędzidło w pysku konia. Dłoń tutaj nie powinna trzymać zbyt mocno wodze, lecz po prostu okazać się czujna. Dzięki temu zachęcamy konia, aby ustępował zadem w lewym kierunku. W tym celu dobrze jest cofnąć minimalnie prawą łydkę za popręg. Tutaj łydka ma wskazywać kierunek konia w przód oraz w bok. Powinna więc działać zginająco i przesuwająco.

Konie najczęściej reagują pójściem w przód. Należy w takim momencie nacisnąć kośćmi kulszowymi w siodło, na strzemiona, a zarazem zadziałać ruchem dłoni na kącik pyska konia. Dzięki temu korygujemy działanie na przód. Dbamy o ponowne wykonanie ćwiczenia i dzięki temu skutecznie uczymy konia.

Od czego zacząć zwrot na przodzie?

Dobrze jest taki zwrot rozpocząć za pomocą pojedynczego kroku. Taką ilość kroków z czasem można zwiększać. Nie należy wychodzić z założenia, że silniejsza łydka bardziej zachęci konia do przyśpieszenia ćwiczenia. Przez cały czas warto analizować zachowanie konia. Przednie nogi powinny stać w miejscu, natomiast zad powinien odchodzić na bok. Podczas takich ćwiczeń jeździec musi zachować stoicką cierpliwość, a dzięki temu koń osiąga coraz to lepsze efekty. A już niedługo będzie odpowiadał na delikatne wskazówki, które przekażemy mu za pomocą różnych gestów.

Filmik na YouTube „Ujeźdzenie To Podstawa – Zwrot na przodzie i zadzie”:

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*