Jak wykonać zwrot na zadzie?

Cieszymy się, gdy podczas treningów z koniem uzyskujemy coraz lepsze wyniki. Wiele tak naprawdę zależy od naszego przygotowania, jak i podejścia do ćwiczeń. Jeździec przez cały czas powinien zachowywać cierpliwość, a zarazem utrzymywać jak najlepsze relacje ze swoim koniem. Dzięki temu współpraca z nim przynosi o wiele większe korzyści. Popularnym ćwiczeniem podczas treningów i różnorodnych zawodów jeździeckich okazuje się zwrot na zadzie. Oczywiście bardzo ważne okazuje się ujeżdżenie poprzez zwrot na przodzie, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule „Jak wykonać zwrot na przodzie?„.

Zwrot na zadzie to wyjątkowe ćwiczenie, które pozwala jeszcze lepiej kontrolować ciało konia. Polega na przeprowadzeniu obrotu konia o 180 stopni wokół wewnętrznej zadniej nogi. Jak należy poprawnie wykonać takie ćwiczenie?

Zasada poprawnego zwrotu na zadzie:

  •  rozpoczynamy ćwiczenie na zadzie roboczym. Siadamy więc na środku siodła i trzymamy wodze delikatnie przez cały czas.
  •  powoli nasilamy nacisk lewej kości kulszowej. Natomiast zewnętrzne prawe kolano dostawiamy do siodła, oczywiście delikatnie. Nie chcemy tutaj stracić oparcia prawej łydki w strzemieniu. Dopiero zachowując poprawną postawę będziemy mogli to ćwiczenie dalej wykonać jak najlepiej.
  • następnie zajmujemy się prawą łydką, którą powinniśmy lekko cofnąć, aby zad nie wypadał w prawą stronę. Tutaj również pamiętamy, aby nie cisnąć prawą łydką. Ma ona jedynie działać przesuwająco i tym sygnałem dajemy koniowi do zrozumienia, aby pozostawił zad w tym samym położeniu.

Tak oto udaje się nam poprawnie wykonać zwrot na zadzie. Gdy już w pełni opanujemy zwroty na przodzie i zadzie, to następnie będziemy mogli przejść do bardziej skomplikowanych ćwiczeń. Takie treningi pozwalają jeszcze lepiej kontrolować łopatkę konia, co wpływa na bardziej zrównoważoną jazdę. Takie zwroty umożliwiają później przeprowadzenie półpiruetów i piruetów, co tym bardziej zachęca, aby uzyskiwać coraz lepsze postępy podczas nauki jazdy z koniem.

Filmik na Youtube „Ujeżdżenie to podstawa / zwroty na przodzie i zadzie”:

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*