Jak zapobiegać i leczyć obtarcia na końskiej skórze?

Koń co pewien czas naraża swoją skórę na pewne otarcia. Wynika to z uderzeń w stajni, podczas jazdy na pastwisku oraz w wielu innych sytuacjach. Zdarza się, że otarcia na skórze konia wywołane są nieodpowiednim sprzętem jeździeckim. Co więc należy uczynić, aby ułatwić koniowi życie pod tym względem? Okazuje się, że najczęściej do otarć dochodzi w 4 punktach styczności z jeździeckim sprzętem.

1. Wędzidło

Gdy koń posiada nieodpowiednie wędzidło, to zaczynają się pojawiać zabliźnione, wyłysiałe oraz krwawiące kąciki pyska. Skóra konia w takich miejscach jest bardzo wrażliwa, więc wszelkie obtarcia mają bardzo negatywny wpływ. Jest jednak na to pewne rozwiązanie. Po prostu należy wędzidło ułożyć w taki sposób, aby nie dochodziło do fałdowania i podnoszenia się skóry pyska. Jeśli mimo to dochodzi do obtarć, prawdopodobnie dopasowaliśmy zbyt krótkie wędzidło, które szczypie skórę konia w kącikach pyska. Należy więc dopasować ścięgierz do szerokości końskiego pyska.

2. Siodło

Nieodpowiednie siodło ma negatywny wpływ na kłąb konia, narażając go na otarcia i pewne rany. Dzieje się tak, gdy siodło jest już źle położone na grzbiecie konia bądź sam czaprak okazuje się zmarszczony i podgięty. Jaka jest na to recepta? Po prostu należy zadbać o prawidłowe osiodłanie konia i wyszczotkowanie otarć. Czasami pomocne okazuje się zastosowanie kocyków i futerek pod siodło, w ramach skutecznego zabezpieczenia skóry konia.

3. Higiena konia

To często kolejna przyczyna problemów skórnych konia. Dzieje się tak, gdy jego mostek i brzuch nie są regularnie szczotkowane. Linia popręgu jest wtedy brudna i mokra, bogata w pot i końską sierść. taka mieszanka okazuje się bardzo ciężka dla skóry konia. Dobrze jest więc dbać o regularne szczotkowanie konia na linii popręgu. Sam popręg warto przeglądać, ponieważ powinien zawsze być czysty i suchy. Liczy się jeszcze stopień jego podpięcia. Kiedy jest on zbyt luźny, to przesuwa się na skórze i prowadzi do jej tarcia. Pewni jeźdźcy dodatkowo chronią skórę konia w takich miejscach za pomocą nakładek bądź rękawów zakładających ich je na popręg.

4. Ochraniacze i owijki

To kolejne elementy sprzętu jeździeckiego, które mogą prowadzić do obcierania się skóry konia. Dobrze jest więc kontrolować stan ochraniaczy. Po pewnym czasie użytkowania jest on już coraz bardziej twardy, przez co skutecznie obciera i rani skórę. Można temu zaradzić poprzez dokładne czyszczenie nóg konia i sierści konia. Natomiast sam ochraniacz powinien być odpowiednio podpięty, aby nie dochodziło do jego przesuwania się po nogach konia.

Jeśli koń ma obtartą skórę?

Koń ma dla nas duże znaczenie, dlaczego jeśli zauważamy u niego pewne obtarcia skóry, to jak najszybciej powinniśmy zareagować. Nie należy zabierać i forsować wtedy konia na treningi i różnego rodzaju przejażdżki. Gdyby pewne rany nadal się pojawiały, warto skorzystać z odpowiednich maści zaleconych przez weterynarza. Najskuteczniejsze okazują się macie bogate w witaminę A. Natomiast podczas wystąpienia na skórze stanu zapalnego, należy podać odpowiedni antybiotyk.

Obtarcia skóry jeźdźca 

Z podobnymi obtarciami skóry może spotykać się sam jeździec. Dzieje się tak, jeśli posiada nieodpowiednie ubrania jeździeckie. O wiele lepiej jest w tym kierunku decydować się na odzież jeździecką wyższej jakości. Dopiero taka nowoczesna bluza czy koszulka może sprawić, że podczas jazdy czujemy się bardziej komfortowo. 

 

Radził Sklep jeździecki Horsense

Moda jeździecka nr 1 w Polsce”

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*