Zimowe ryzyko podczas jazdy konnej

Zima jest dość trudnym okresem dla konia. Jeśli więc wybieramy się z nim na trening bądź na zwykłą terenową jazdę, to musimy zachować szczególną ostrożność. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko wystąpienia kontuzji, która mogłaby okazać się druzgocąca dla konia, jak i samego jeźdźca. Zdarza się, że przyczyną takich kontuzji okazują się korzenie i gałęzie, lód i podmokłe tereny.

Ocenia się jednak, że najczęstszą przyczyną kontuzji jest przemęczenie konia podczas treningu. Nie powinniśmy więc zbytnio szaleć podczas jego organizowania. Najlepiej będzie dopasować prędkość jazdy do podłoża, jak i stopnia jego trudności. Dzięki temu koń będzie w pełni sił i poradzi sobie z dalszą jazdą. Gdyby był wyczerpany, to zachodzi już większe prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji.

Jak wygląda trening z koniem zimą

Jazdę treningową z koniem warto rozpocząć stępem, na przykład przez pierwszy kwadrans. Dopiero później przechodzimy do kłusa. Ponownie wracamy do stępa na chwile i znów do kłusa. Jeśli rozgrzejemy już konia, to wprowadzamy go już w galop. Następnie przechodzimy do treningu. O czym należy pamiętać podczas jego zakończenia? Konia należy ponownie rozgrzać, a pozwala na to ponowne 15 minut stępa. Nie liczy się wtedy długość treningu. Kwadrans stępa na koniec treningu jest wymagany.

Zagrożenie dla jeźdźca podczas treningu zimą

Jeźdźcy w okresie zimowym muszą zdawać sobie sprawę z pewnych zagrożeń i ograniczeń podczas organizowania treningu. Muszą myśleć, co mogłoby się zdarzyć, jeśli w terenie spadną z konia i stracą przytomność. Pomocą okazują się wspólne treningi, z drugą osobą. Dodatkowo ważne, aby jeździec był zaopatrzony z wysokiej jakości ubrania. Moda jeździecka Horsense zapewnia odpowiednie warunki podczas każdego treningu, również w okresie zimowym. Ważną rolę pełni również hełm, który ochroni przed pewnymi uderzeniami.

Mało doświadczeni jeźdźcy mogą wybierać się w 3 na takie wyprawy w teren. Oni wraz ze swoim koniem powinni znajdować się w środku. Jest wtedy pewność, że taki koń nie będzie zachowywał się dziwnie, co mogłoby stanowić zagrożenie dla jeźdźca.

Przestrzeganie takich prostych zasad pozwala uniknąć wielu kontuzji, z korzyścią dla samego konia, jak i jeźdźca.

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*